OBS! Den version af Internet Explorer, du benytter, er forældet. Vi anbefaler, du gør brug af en nyere browser, så du får den fulde oplevelse, når du besøger Rybners.dk

Organisation

Her kan du få et overblik over vores organisering og læse vores vedtægter og mødereferater. 

Vores direktion

Vores direktion varetager den daglige ledelse i overensstemmelse med de retningslinjer, som bestyrelsen fastlægger.


Olaf Rye

Adm. direktør

smartphone2179 8555

phone7913 4580

mailE-mail

Olaf Rye


Annalise Schmidt

Vice adm. direktør

smartphone6161 7518

phone7913 4518

mailE-mail

Annalise Schmidt

Lars Katzmann

Direktør - Erhvervsuddannelser og Kursusområdet

smartphone2888 7957

phone7613 3310

mailE-mail

Lars Katzmann

Gudrun Kirk Petersen

Direktør - Gymnasier og HF

smartphone6155 3718

phone7913 4551

mailE-mail

Gudrun Kirk Petersen

Organisationsdiagram

Få et overblik over Rybners' organisation.

Vores organisationsdiagram


Ledelsesoversigt

Få en oversigt over ledelsen på Rybners.

Oversigt over ledere på Rybners


Vedtægter

Vedtægten for den nye institution Rybners 

Læs mere


Vores bestyrelse

Vores bestyrelse fastlægger vores strategi og medvirker til at udvikle Rybners. 

12 personer fra erhvervslivet og organisationerne i lokalområdet danner Rybners bestyrelse og er med til at sikre udvikling på en stabil arbejdsplads. De 12 personer er valgt for en fireårig periode fra d. 1. maj 2018 til at varetage den overordnede ledelse af skolen.

Læs referater fra vores bestyrelsesmøder

 

Formand (udpeget af Dansk Byggeri)

Michael Mathiesen

Direktør, Max Mathiesen og Søn A/S

mailE-mail

Næstformand (udpeget af Dansk Metal)

Dan H. Rasmussen

Formand, Dansk Metal Vest

phone75 14 28 55

mailE-mail


Udpeget af Dansk Erhverv

Leif Bjerre Hermansen

Direktør, Danish Supply Corporation A/S

phone75 12 10 22

mailE-mail

Udpeget af Tekniq

Claus Boel

Direktør, El-firmaet Olesen & Jensen A/S

phone76 14 01 70

mailE-mail

Udpeget af Dansk El-forbund

Claus Lykke Christensen

Formand, Dansk El-Forbund Esbjerg

phone75 13 39 66

mailE-mail

Udpeget af Teknisk Landsforbund

Johanne M. Gregersen

Formand, Teknisk Landsforbund Sydvest

smartphone40 98 05 97

phone76 10 46 00

mailE-mail


Udpeget af DI

Erik Madsen

Direktør, Madsens Maskinfabrik A/S

smartphone20 73 05 33

mailE-mail

Udpeget af HK Sydjylland

Annette Godsvig Laursen

Afdelingsformand, HK Sydjylland

smartphone33 64 15 03

mailE-mail

Udpeget af Esbjerg Kommune

Henrik Vallø

Formand for Social- og Arbejdsmarkedsudvalget, Formand for Det Lokale Beskæftigelsesråd

smartphone40 44 60 02

mailE-mail

Udpeget af UC Syd

Birthe Friis Mortensen

Rektor, UC Syd

phone72 66 20 00

mailE-mail


Medarbejderrepræsentant

Niels Henrik Poulsen

DJØF-repræsentant, HHX (stemmeret)

phone76 13 33 33

mailE-mail

Medarbejderrepræsentant

Lone Abildgaard Hørup

Repræsentant for Uddannelsesforbundet, Rybners

phone79 13 45 93

mailE-mail

Elevrådsrepræsentant

Christina Hansen

Erhvervsuddannelser

Elevrådsrepræsentant

Mathilde Holm Plantener

Gymnasier


Tilforordnet

Britta Boel

Direktør for Børn, Læring og Job, Varde Kommune

phone79 94 78 15

mailE-mail

Tilforordnet

Annalise Schmidt

Direktør for Økonomi & Administration

phone79 13 45 18

mailans@rybners.dk

Tilforordnet

Helle Vad Christensen

Tillidsmand, HK

phone79 13 45 16

mailE-mail

keyboard_arrow_up